Ozdoby choinkowe

10.01.2024 16:48
      Ponad rok temu uruchomiliśmy naszą drukarkę 3D i drukowaliśmy jako jedne z pierwszych rzeczy ozdoby na choinkę.W grudniu wróciliśmy do tych wzorów 🙂
    • Czas na coś użytecznego!

05.01.2023 21:29
      Czy znacie zabawę z tangramami? Niedługo pojawią się w kilku miejscach na naszych korytarzach :)

Tangram to chińska łamigłówka, a raczej układanka,  znana od ok. 3000 lat. Składa się z siedmiu elementów w postaci figur geometrycznych (tan), powstałych przez rozcięcie kwadratu. W naszej szkole uczniowie spotykają się z nią po raz pierwszy w drugiej lub trzeciej klasie na lekcjach z komputerem.

Pan Jacek wpadł na pomysł, aby wydrukować zestawy tanów i rozłożyć w kilku miejscach na szkolnych korytarzach, no i obowiązkowo dać je do świetlicy i szkolnej biblioteki. Będzie mozna połamać sobie trochę głowę na przerwach, próbując ułożyć kształty ukazane na planszach. Przy okazji uczniowie, którzy zapisali się na zajęcia dodatkowe z druku 3D przećwiczą wymianę filamentu, aby tany były różnokolorowe :)

Pierwszy zestaw, w koloże żółtym, dziś wyszedł spod drukarki. Towarzyszył mu żółty kotek. A może zrobimy kiedyś turniej tangramowy i między innymi takie sympatyczne kotki będą w nim do wygrania! Co Wy na to?

• Pierwsze koty za płoty

21.12.2022 12:11
      Grupa uczniów z klasy 5b wzięła udział w warsztatach druku 3D

W piątek 16 grudnia odbyły się w formie zdalnej warsztaty druku 3D. Miało być wspólne drukowanie szopki bożonarodzeniowej, ale okazało się, że jest z tym zbyt wiele problemów. Grupka piątoklasistów, która brała udział w warsztatach, skupiła się na wykonaniu swojej pierwszej pracy w postaci breloczków. Każdy mógł wymyślić własny napis czy rysunek do umieszczenia na nim. Sporo problemów było z poprawnym zaprojektowaniem dziurki, ale jakoś i to udało się wspólnymi siłami ogarnąć :)

Efekty mogliśmy zobaczyć dopiero dziś, bo drukarka potrzebowała na stworzenie siedmiu breloków wielu godzin ;)

Najważniejsze, że już poznaliśmy użyteczne narzędzie do projektowania modeli 3D, bo niestety, ale popularny i znany nam z lekcji informatyki Paint 3D nie daje możliwości przygotowywania plików potrzebnych do wydruku na naszej szkolnej drukarce.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Druk 3D

22.12.2022 13:07
      Zakupiona w ramach projektu Laboratoria Przyszłości drukarka 3D pracuje pełną parą!

Nasza drukarka MakerBot Sketch nie imponuje szybkością ani jakością wydruków, ale wystarcza do drukowania chociażby ozdób choinkowych i świątecznych akcesoriów :)

Na jednej z choinek, na pierwszym piętrze, już zawisły pierwsze wydruki.

A jak Wam się podoba taki reniferek, którego zmontowała z wydrukowanych elementów Zosia?

Później znaleźliśmy jeszcze i zmontowaliśmy dla niego sanie.

Hm... a może udałoby się wydrukować całą bożonarodzeniową szopkę?

• Wyprawa w świat wirtualny - czy jest bezpieczna?

15.12.2022 09:38
      Światy wirtualne i rzeczywistość mieszana zagościły w naszej szkole dzięki okularom VR zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

W październiku uczniowie klas 5-8 mieli możliwość zapoznać się z działaniem okularów VR. Okazało się, że nie każdy dobrze znosi taki kontakt ze światem wirtualnym tworzonym przez komputer. Ba! Nawet dla niektórych osób może to być niebezpieczne. Na przykład powodować zawroty głowy, zaburzenie pracy błędnika, drgawki. Dlatego zajęcia z okularami VR na razie są zawieszone do czasu formalnego zapoznania się uczniów i rodziców z możliwymi zagrożeniami oraz wyrażenia przez rodziców stosownych zgód.