Mieliśmy nieplanowane wcześniej dwa wspaniałe dni z Kopernikiem :)
5 maja w naszej szkole złożyli wizytę przedstawiciele Akademii Kopernikańskiej, którzy gościli właśnie w Lidzbarku Warmińskim. Przekazali szkolnej bibliotece piękne dary, a wśród nich reprint pierwszego wydania dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium” i efektowną wystawę pokazującą różne oblicza naszego patrona na 21 dużych rozwijanych plakatach umieszczonych na stojakach (tzw. roll-up). Będzie można ją oglądać podczas corocznych obchodów Tygodnia Wstrzymanego Słońca oraz przy innych szczególnych okazjach związanych z Kopernikiem.
Następnego dnia po piątej lekcji uczniowie klas 7 i 8 udali się wraz z opiekunami do Lidzbarskiego Domu Kultury na spotkanie naukowe „Nie tylko astronom - czyli kim naprawdę był Mikołaj Kopernik”. Pierwszym prelegentem był pracownik Zamku Biskupów Warmińskich pan Damian Zawada, który opowiedział o pobycie Mikołaja Kopernika w naszym mieście.
Następny prelegent, pan profesor Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w barwny przedstawił nam Kopernika jako prekursora polityki monetarnej, a po nim pan prof. Andrzej Rynkiewicz z Kolegium Nauk Medycznych w Olsztynie opowiadał o Koperniku-lekarzu, podkreślając ścisły związek ówczesnej medycyny z astrologią.
Na koniec mieliśmy możliwość posłuchać i zobaczyć pana prof. Krzysztofa Górskiego, który łączył się z nami zdalnie z Pasadeny w USA, gdzie pracuje. Tematem jego wystąpienia był „Wszechświat Kopernika a Wszechświat dzisiaj”. W szczególności podkreślał znaczenie Zasady Kopernikańskiej obowiązującej w nauce po dziś dzień, a mówiącej, że nasza Ziemia nie jest jakimś wyróżnionym miejscem i z każdego innego miejsca Wszechświat powinien wyglądać tak samo.