I. PODSTAWA PRAWNA:
- Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz.1239 ze zm.),
- Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.),
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze. zm.),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19( Dz. U z 2020r. poz. 493),
- Rozporządzenia MEN z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 567),
- Wytyczne epidemiologiczne Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego dla szkół i przedszkoli od 1 września 2020r.
II. OBOWIĄZKI DYREKTORA PLACÓWKI:
- Dyrektor ustala i dostosowuje procedury obowiązujące w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.
- Zapewnia pracownikom środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, maseczki ochronne, ewentualnie przyłbice, płyny dezynfekujące.
- Zapewnia płyn do dezynfekcji rąk przy wejściu do szkoły oraz w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych. Umieszcza w widocznym miejscu instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk, zakładania i ściągania rękawiczek i maski.
- Organizuje pracę nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.
- Przekazuje rodzicom informacje o czynnikach ryzyka COVID-19, informuje o procedurach oraz o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka do placówki poprzez umieszczenie procedur wraz z załącznikami na stronie szkoły: sp1lw.edupage.org
- Zapewnia pomieszczenie służące do izolacji dziecka oraz pracownika (gabinet pielęgniarki – budynek główny, gabinet pedagoga – budynek II) wyposażone w zestaw ochronny: przyłbica, fartuch ochronny, maseczka, rękawiczki. Jeśli dziecko/pracownik będzie wykazywał objawy typowe dla koronawirusa (gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu) należy postępować zgodnie z procedurami na wypadek stwierdzenia podejrzenia zakażenia ujętymi w pkt V.
- Zapewnia codzienną dezynfekcję wykorzystanych pomocy dydaktycznych, zabawek, placu zabaw oraz wykorzystywanych do zajęć przyborów sportowych.
- Jest odpowiedzialny za usunięcie przedmiotów i sprzętu, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki).
- Ogranicza w miarę możliwości przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum.
III. OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW:
- Obowiązki pracowników obsługi i administracji:
- Pracownik pracuje w rękawiczkach i dba o higienę rąk – często myje mydłem lub środkiem dezynfekującym, nie dotyka okolicy twarzy, ust, nosa i oczu.
- Wykonując prace porządkowe pracownik wietrzy pomieszczenie, w którym pracuje.
- W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem (duszności, kaszek, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły.
- Powierzchnie dotykowe w tym poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł, biurka, blaty stołów i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury) regularnie dezynfekuje środkiem dezynfekującym lub wodą z detergentem.
- Wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, ciągi komunikacyjne regularnie i starannie sprząta z użyciem wody z detergentem.
- Personel kuchenny oraz pomocniczy nie może kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
- Obowiązki nauczycieli:
- Nauczyciel pracuje wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu realizując zajęcia dydaktyczne, opiekuńczo – wychowawcze w szkole i oddziale przedszkolnym.
- Wyjaśnia dzieciom zasady obowiązujące w placówce ze zwróceniem szczególnej uwagi na przestrzeganie zasad higieny w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem.
- Przestrzega zasad korzystania z placu zabaw i boiska szkolnego stosując się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczących ilości osób przebywających jednocześnie w ww. miejscu.
- Organizuje wyjścia poszczególnych klas na teren boiska tak, aby klasy nie mieszały się ze sobą.
- Unika organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu lub przy jednej zabawce na placu zabaw.
- Nauczyciele wprowadzają uczniów do sali lekcyjnej zwracając uwagę na bezpieczną odległość między nimi. Pilnują aby uczniowie w czasie trwania zajęć zachowywali dystans społeczny.
- Nauczyciel wietrzy salę, w której prowadził lekcję w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Nauczyciele powinni zachować dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni placówki, wynoszący co najmniej 1,5 metra.
- Dba o higienę rąk – często myje mydłem lub środkiem dezynfekującym, nie dotyka okolicy twarzy, ust, nosa i oczu.
- W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.
- Nauczyciele dyżurujący na korytarzach zobowiązani są do przestrzegania zasad dystansu społecznego oraz koordynują ruchem uczniów, aby w miarę możliwości unikać gromadzenia się uczniów i zapewnić bezpieczny odstęp między nimi.
IV. OBOWIĄZKI RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH:
- Rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do zapoznania się z Procedurami bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19 obowiązującymi na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Lidzbarku Warmińskim.
- Nie posyłają do szkoły dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
- W momencie złego samopoczucia dziecka jak również stwierdzenia wystąpienia u dziecka choroby zakaźnej spowodowanej koronawirusem, rodzic natychmiast zgłasza fakt wychowawcy, bądź dyrektorowi szkoły.
- Stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do placówki, jeśli wcześniej dziecko chorowało. Po przebytej chorobie rodzic zobligowany jest do dostarczenia do szkoły/przedszkola zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego stan zdrowia dziecka, umożliwiający jego ponowne przyjęcie.
- W czasie zajęć nie ma obowiązku noszenia przez dzieci maseczek. Podczas przerw uczeń przebywając w przestrzeni wspólnej może korzystać z maseczek ochronnych.
- Przestrzegają wytycznych dotyczących nieprzynoszenia zabawek i innych niepotrzebnych przedmiotów przez dziecko do placówki.
- Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
- Przed przyprowadzeniem dziecka do szkoły/przedszkola rodzice zobowiązani są do zmierzenia dziecku temperatury.
- Przyprowadzający i odbierający dziecko z placówki rodzice/prawni opiekunowie są bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. Rekomenduje się, aby rodzice uczniów przyprowadzali i odbierali dziecko w drzwiach szkoły.
10. Rodzice i opiekunowie prawni przyprowadzający i odbierający dzieci do/z placówki są zobowiązani do zachowania dystansu społecznego w odniesieniu do pracowników placówki oraz innych dzieci i ich rodziców.
- Rodzice/ prawni opiekunowie są zobowiązani do podania aktualnego numeru telefonu i niezwłocznego odbierania połączeń od pracowników szkoły celem zapewnienia szybkiej i skutecznej komunikacji.
V. PRACA SZKOŁY W PODWYŻSZONYM REŻIMIE SANITARNYM:
- Na czas podwyższonego reżimu sanitarnego placówka pracuje od godziny 6:45-18:00.
- W szkole funkcjonują dwa wejścia do budynku głównego i jedno wejście do budynku II.
- Co najmniej raz na godzinę będą wietrzone sale, w których odbywają się zajęcia.
- Następuje ograniczenie liczby grup świetlicowych. Pierwszeństwo z możliwości skorzystania ze świetlicy szkolnej mają dzieci: obojga rodziców pracujących, pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
- Z sali, w której przebywa grupa, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze, itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować, albo uniemożliwić do nich dostęp.
- W sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów powinny wynosić min. 1,5 m. W miarę możliwości jeden uczeń zajmuje jedną ławkę szkolną.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, którymi nie powinien wymieniać się z innymi.
- Wychowawcy klas 1-3 organizują przerwy dla swojej grupy w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 zajęć. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.
- W okresie ogłoszonej pandemii koronawirusa SARS-COVID-19, w czasie trwania nauczania w formie stacjonarnej nauczyciele klas 1-3 nie pełnią dyżurów międzylekcyjnych w formie dotychczasowej. Nauczyciel, który miał ostatnią lekcję w klasach 1-3, sprowadza uczniów do szatni zwracając uwagę na zachowanie bezpiecznego odstępu między poszczególnymi grupami uczniów.
- Zaleca się w czasie przerw pobyt na świeżym powietrzu i korzystanie z boisk szkolnych z zachowaniem dystansu między uczniami i grupami.
- Sprzęt wykorzystywany na boisku powinien być regularnie czyszczony i dezynfekowany, jeżeli nie ma takiej możliwości, należy zabezpieczyć użytkowanie go.
- Na boisku lub w sali gimnastycznej mogą przebywać jednocześnie dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi bezpieczny dystans.
- Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami, zrezygnować z gier kontaktowych.
- Nie należy organizować żadnych wyjść poza teren szkoły (np. spacerów, wycieczek)
- Uczeń nie może zabierać do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej z zachowaniem bezpiecznej odległosci. W razie potrzeby mogą zostać wykorzystane inne sale dydaktyczne.
- Zajęcia rewalidacyjne i pozalekcyjne odbywają się zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem.
- Dziecko do placówki przyprowadza tylko jedna osoba. Bezwzględnie dziecko odkaża ręce płynem do dezynfekcji rąk. Jeżeli dziecko wykazuje oznaki choroby nauczyciel ma prawo odmówić przyjęcia dziecka do placówki i poinformować rodzica o konieczności udania się na konsultację lekarską.
- Rodzice uczniów odprowadzają dzieci szkolne do wejścia do szkoły. Dzieci z oddziału przedszkolnego przyprowadzane są do szatni i tam odbierane przez nauczyciela.
- Wszyscy nauczyciele zobowiązani są do przekazania treści w/w dokumentu uczniom i przestrzegania zawartych w nim wytycznych.
- Nauczyciele i pracownicy szkoły zwracają uwagę wszystkim uczniom na przestrzeganie wymagań higienicznych w związku ze zwiększonym reżimem sanitarnym.
VI. PROCEDURY NA WYPADEK STWIERDZENIA PODEJRZENIA ZAKAŻENIEM KORONAWIRUSEM LUB CHOROBY COVID-19
- Dziecko, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączkę) bezzwłocznie odizolowuje się przez parownika wyposażonego w przyłbicę, fartuch ochronny i rękawiczki do IZOLATORIUM – wyznaczonego pomieszczenia (gabinet pielęgniarki - budynek główny, sala nr 15-budynek II).
- Pracownik pozostaje z dzieckiem utrzymując min. 2 m odległości.
- O zaistniałej sytuacji niezwłocznie powiadamiany jest dyrektor szkoły.
- Dyrektor lub wicedyrektor/pracownik wskazany przez dyrektora zawiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji.
- Dyrektor zawiadamia stację sanitarno – epidemiologiczną, w razie złego stanu dziecka dzwoni na 999 lub 112.
- Pracownik, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączkę):
- Zgłasza fakt dyrektorowi i bezzwłocznie udaje się do wyznaczonego pomieszczenia – izolatorium
- Dyrektor kieruje do pomocy osobę, która przystępując do działań zabezpiecza się w przyłbicę, fartuch ochronny i rękawiczki.
- Dyrektor bezzwłocznie zawiadamia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz organ prowadzący, które podejmują dalsze kroki bezpieczeństwa.
VII. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem podpisania przez Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Lidzbarku Warmińskim .
- Procedury obowiązują do czasu ich odwołania.